Strach przed lataniem

1321234_summer_sky[1]

Wiele osób obawia się latania, a jednak przezwycięża strach przed nieznanym. Jednak nie jest tak do końca, ponieważ nawet najodważniejszy, który ma świadomość tego, jak niebezpieczne jest latanie, i jakie zagrożenia mogą się pojawić oraz jak się to może zakończyć – obawia się. Strach przed lataniem jest więc rzeczą zupełnie naturalną.

Latania boja się dorośli, o wiele bardziej niż dzieci, ponieważ wiedzą, i mają świadomość tego, co może im grozić. Dziecko może bać się lotu, jednak zapewnione przez dorosłych o bezpieczeństwie lotu, strach jego zostaje osłabiony lub zmniejszony. Zwykle radzi się, aby osoba udająca się samolotem w jakieś miejsce, zanim w ogóle wsiądzie do samolotu, dowiedziała się czegoś o jego działaniu. Chodzi o to, aby wiedzieć, co się dzieje z samolotem i tym samym z nami, na danym etapie.

Warto dowiedzieć się nie tylko o samym starcie i lądowaniu, o turbulencjach, ale w ogóle o tym, jak działa samolot i co się dzieje w trakcie lotu. Ważne jest też to, abyśmy wiedzieli, że nie każda awaria grozi katastrofą. Są awarie do opanowania. Dlatego, nie możemy umierać ze strachu przy każdego rodzaju problemach z samolotem. Samolot to zwykła maszyna, i tak samo jak samochód, ulega awariom. Jedynie zagrożenie jest większe, ponieważ samochód może w każdej chwili się zatrzymać, samolot jednak tego zrobić nie może, ponieważ wcześniej musi wylądować w dogodnym miejscu.

Strach przed lataniem warto opanować samemu, lub z pomocą kogoś, kto już wiele latał. Lot samolotem jest bowiem czymś stresującym dla każdego człowieka, czymś co wyczerpuje nie tylko jego psychikę, ale i organizm. Nie pozostaje bez znaczenia dla jego zdrowia. Bardzo wyczerpujące są długie loty, trwające kilka lub kilkanaście godzin. Podczas takich lotów ważne jest, aby nie siedzieć ciągle w miejscu. Warto przejść się w miarę możliwości po pokładzie.

Strach przed lataniem może być również spowodowany bujną wyobraźnią, zwłaszcza na temat katastrof lotniczych, lub klaustrofobią. Osoby, które cierpią, przebywając na małych przestrzeniach, w zamknięciu, mogą czuć się bardzo źle w samolocie, mogą wręcz odczuwać panikę z powodu znalezienia się w takiej sytuacji. Może być to panika spowodowana klaustrofobią, ale także panika związana z myślą i świadomością tego, że w najbliższym czasie będziemy przebywać na pokładzie, w zamkniętym samolocie, tysiące km nad ziemią, z tą konkretna grupą ludzi, których nie znamy i których się boimy.

Wiele osób, jako podłoże lęku przed lataniem podaje obawę przed atakami terrorystycznymi. Oczywiście, kontrole na lotnisku są dokładne, jednak myśl o tym, że jednak ktoś mógłby przemycić jakieś materiały wybuchowe czy broń, może paraliżować.

Strachu przed lataniem nie należy zabijać alkoholem. Lot w stanie nietrzeźwości może się źle skończyć dla zdrowia. Czytałam na forach opinie o tym, że strach przed lataniem można zabić alkoholem, i niektórzy tak właśnie robią. Jednak to nie jest dobry sposób, ponieważ na wysokości bardzo ważny jest dobry stan zdrowia. Chodzi o to, że na pewnej wysokości, pod działaniem ciśnienia, nasz organizm działa w ten sposób, że krew jest bardzo gęsta. I tak naprawdę człowiek powinien przyjmować dużo płynów, ale nie alkoholu, który tym bardziej może doprowadzić do odwodnienia się człowieka. Zatem, alkohol w samolocie w niczym nam nie pomoże,a raczej może zaszkodzić. To samo dotyczy kawy i w ogóle napojów z kofeiną. Najlepiej napić się po prostu zwykłej wody, która przynajmniej nie zaszkodzi.
Strach przed lataniem można jednak opanować, przynajmniej częściowo. Jeśli to któryś lot z rzędu, i wiemy też cokolwiek o działaniu samolotu, i o tym, co dzieje się na poszczególnych etapach, nasz lot na pewno będzie spokojniejszy i lepszy.
mks

hastagi na stronie:

#lataj bez strachu

Authors

Related posts

Top